Afrika'ya umutsun!
BASIN AÇIKLAMALARI-HAK İHLALLERİ,

İMKANDER'den İsveç'e tepki

İMKANDER'den İsveç'e tepki

İsveç'te iki Müslüman çocuğun İsveç polisi tarafından dövülmesi üzerine İMKANDER İsveç Başbakanına bir mektup yazarak ülkedeki Müslümanların can güvenliği konusunda kaygılı olduklarını vurguladı


Müslüman çocukların kelime-i şehadet getirmesi üzerine polisin 9 yaşındaki çocuğun üzerine oturup başını yere vurması İMKANDER'i harekete geçirdi.

İnsan Hakları konusunda uluslararası çalışma yürüten İMKANDER, İsveç Başbakanı'na bir mektup yazarak konuya dikkatle eğilmesini istedi. Mektupta İsveç'te yaşayan Müslümanların can güvenlikleri konusunda kaygı duyulduğu vurgulanarak, sorumlu güvenlik görevlileri hakkında soruşturma açılmasını ve bu kişilerin en ağır şekilde cezalandırılması istendi.

İsveç Başbakanı'nın http://www.government.se/pub/road/Classic/article şeklindeki e-mail adresine doğrudan gönderilen İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan mektup sosyal medyada ilgi görürken, tepki bir kampanyaya dönüştü. İşte mektubun Türkçesi ve İngilizcesi:

 

Sn. Stefan Löfven

İsveç Başbakanı,

12.02.2015

 

İsveç'in Malmö Kentinde yaşları 9 ile 12 olan iki çocuğun güvenlik görevlileri tarafından kabul edilemez bir şiddete maruz kaldıklarına dair görüntüler dünya medyasına yansımıştır. Bu görüntülerde bir güvenlik görevlisinin 9 yaşındaki bir çocuğun üzerine oturarak bastırması ve elleriyle de ağzını kapatarak nefes almasını ve konuşmasını engellemeye çalışması açık bir şekilde görülmektedir. Çocukların suçlarının biletsiz olarak trene binmeye çalışmaları olduğu öne sürülmektedir. Suçları her ne olursa olsun, bu yaştaki küçük çocuklara bu şekilde "insan haklarına ve insan onuruna aykırı bir şekilde" şiddet uygulanması kabul edilemez.

Çocukların Müslüman olmaları ve görüntülerde 9 yaşındaki çocuğun "kelime-i şehadet" getirmesi sonrasında güvenlik görevlisinin şiddeti arttırması ve nefessiz bırakmaya çalışması, bu görüntüleri izleyen Müslümanlar üzerinde son derece ciddi bir tesir bırakmıştır. Avrupa ülkelerinde Müslümanlara yönelik baskının arttığı, ırkçı hareketlerin yükselişe geçtiği bir dönemde Müslüman-Hristiyan karşıtlığını arttıran bu tip eylemlerin engellenmesi barış ve huzurun sağlanması için elzemdir. Ekonomik ve sosyal refahın yüksek olduğu ülkenizde yarım milyonu aşkın Müslüman'ın İsveç'e göç etmesinin en temel sebebi "insanca yaşama arzusudur". Ancak, bu görüntüler İsveç'te yaşayan Müslümanların can güvenliği konusundaki kaygılarımızı arttırmıştır.

Kelime-i Şehadet olarak tanımladığımız "Allahtan başka ilah yoktur, Muhammed (s) onun elçisi ve kuludur" cümlesini Müslümanlar hayatları boyunca söylerler ve ölmeden önceki son sözlerinin de bu olmasını isterler. 9 yaşındaki bir çocuk "ölmekte olduğu düşüncesi kendisinde oluştuğu" için bu sözleri tekrar etmektedir. Bu görüntüyü izleyen Müslümanlar bunu açıkça anlamışlardır.

Bu yaştaki bir çocuğa işkence ederek onda korku ve ölüm hissini uyandıran güvenlik görevlileri hakkında soruşturma açılmasını ve sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ediyoruz.

İMKANDER

 


 


Dear Stefan Löfven

Prime Minister of Sweden

12.02.2015

 

Two children at the age of 9 and 12 were viewed on the global press to have been exposed to violence by security officers in Malmö city of Sweden, which is utterly and unconditionally unacceptable. The images evidently show that one of the security officers sits on and presses on the 9-year old boy, pressing his hands onto his mouth in an attempt to prevent him from breathing and speaking. It is claimed that the children are accused of trying to get on the train without ticket. No matter what their crime is, treating children at that age, in breach of "human rights and human dignity" is unacceptable.

That the children are Muslims and that the 9-year old boy is exposed to even more violence from the hands of the security officer in an attempt to leave the child breathless especially after he recites the "kalima shahadah" has severely affected the Muslims that watched the video.  In times like these when oppression and racist actions against Muslims tend to increase in European countries, it is crucial for the sake of peace and ease that such actions, which are likely to intensify Muslim-Christianity contradiction, are prevented in the first place. Primary reason why over half a million Muslims migrate to your country where economic and social welfare is very high is "their desire to live humanly". However, the video deepens our concerns and anxiety for security of life for the Muslims living in Sweden.

Muslims recite "kalima shahadah", which is the Islamic testimony of faith, meaning "I bear witness that there is no god but Allah, and I bear witness that Muhammad (pbuh) is the servant and Messenger of Allah. ", all their lifetime, and they truly wish that this be their last sentence before they breath their last breath. The 9-year old boy repeats it as he obviously thinks that he is "about to breathe his last breath". Muslim people that watch the video can easily see and understand this.

We hereby request that a prosecution is initiated against the security officers that torture a small child, intimidating him to death, and that people in charge of the scene be punished as severely as possible.

IMKANDER (Humanity Defense and Brotherhood Association)


 

Vidivodo.com : İsveç’te Müslüman Çocuğa Polis Dayağı - Showhaber  :
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları imkander.org.tr sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.