Savaşın Yükünü Çocuklar Taşımasın
BASIN AÇIKLAMALARI-HAK İHLALLERİ,

Rus pasaportunu yere fırlattı

Rus pasaportunu yere fırlattı

Ülkesinin Rus işgali altında olduğunu söyleyen Çeçen genç Abdullah Abdullaev, katıldığı TV programında Rus pasaportunu istemediğini söyledi. Sunucu Osman Gökhan Çam pasaportu yere fırlattı


Akit TV'de programa katılan Çeçen gençler duygu dolu anların yaşanmasını sağladı. Ülkesinden Rus işgali sebebiyle 5 yaşında ayrılan Abdullah Abdullaev ve 1 yaşındayken ayrılan Cafer Abdullah, bu tarihten sonra bir daha ülkelerine dönemediklerini söylediler.

Rus pasaportunu yere fırlattı

Çeçenistan'ın Rusya Federasyonu topraklarına katıldığı 1999 yılından bu yana ülkelerine gidemeyen gençler Türkiye'de de çeşitli sıkıntılara katlandıklarını vurguladılar. Abdullah Abdullaev, Türkiye'de çok iyi bir üniversiteyi burslu olarak kazanmasına rağmen, üniversite yönetiminin kendisinden ülkesinden evrak getirmesini istediği oysa ki bunun imkansız olduğunu anlatamadığını söyledi. Rusya pasaportunu taşımak istemediğini ve Türkiye vatandaşlığına geçmek istediğini söylemesi üzerine ise program sunucusu Osman Gökhan Çam Rus pasaportunu yere fırlattı.

"Rusya adına güreşlere katılmak istemiyorum"

Programın diğer konuğu 17 yaşındaki Cafer Abdullah 7 yıldır güreş sporu ile uğraştığını; Türkiye'de çeşitli güreş müsabakalarında şampiyonlukları olduğunu, fakat Türk vatandaşı olmadığı için Türkiye'yi temsil edemediğini söyledi. Cafer Abdullah: "Rusya adına katılmamı söylüyorlar. Ben düşmanlarım adına güreşmem. Ben ay yıldızlı bayrak için güreşmek istiyorum. Beni Türk vatandaşlığına geçirin" dedi.
İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer ise başta Çeçenistan olmak üzere tüm Kafkasya'nın Rus işgali altında olduğunu söyleyerek: "Bu gençlerimiz Türk vatandaşlığına geçmek istiyor. Toprakları işgal altında olan gençlerimizi Rusya'nın insafına terk etmeyelim. Onların her biri bilim adamı, milli sporcu olabilecek durumdadır. Onlar bizim sırtımızda yük değil, birlikte yeniden medeniyetimizi ihya edeceğimiz kardeşlerimiz. Bu birikimden istifade etmeliyiz." dedi.

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları imkander.org.tr sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.