Afrika'ya umutsun!
FAALİYETLER,

Kurbanda önceliğimiz mazlum coğrafyalar

Kurbanda önceliğimiz mazlum coğrafyalar

İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer, bu kurbanda önceliklerinin mazlum coğrafyalar olduğunu söyledi.


İki bayramından birine adını veren ve Müslümanların en önemli ibadetlerinden olan Kurban ibadetini ifa etmek için birçok farklı ülkede kurban keserek yardıma muhtaç insanlara ulaşan STK’lar, yaptıkları yardım ve kurban organizasyonlarına aralıksız devam ediyorlar.

10 yıldır mazlum coğrafyalarda kurban organizasyonu yapan İMKANDER, bu sene de başta Afrika olmak üzere İslam coğrafyasında muhtaç durumda olan ülkelerde vekâleten kurban kesmeye devam edecek.

Özellikle savaşların ve işgallerin olduğu ve bundan dolayı insanları zulme maruz kaldığı, yer değiştirdiği, mülteci durumuna düştüğü bölgelerde kurban kestiklerini söyleyen Özer, "İMKANDER kurulduğundan beri, yani yaklaşık 10 yıldır kurban organizasyonları yapıyoruz. Önceliğimiz Türkiye’ye sığınan mültecilerdi. Ancak bu durum süreç içerisinde gelişti ve Suriye’de, Kafkasya’da Afrika’da, Arakan’ da, zulmün olduğu pek çok yere ulaşmış olduk. Bu sebeple önceliğimiz özellikle yine bu bölgeler olacak. Özellikle Suriye’de kurban organizasyonu yapıyoruz. Çeçenistan’daki savaştan dolayı, Gürcistan’daki Pankisi vadisine gelmiş olan, mülteci kamplarında yaşamaya mahkûm olan çeçen ve İnguş(Kafkasyalı) kardeşlerimize yönelik kurban faaliyetimiz olacak." dedi

Özer, "Çalışmalarımız geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de en büyük ağırlığı Afrika’da olacak. Çünkü özellikle kurban konusunda, gıda konusundaki en temel ihtiyacın Afrika’da olduğunu düşünüyoruz. Kurban dağıttığımız insanların özellikle gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olmasına gayret ediyoruz. Çünkü bu bölgelerdeki insanlar neredeyse hiçbir şekilde bir yıl boyunca et yüzü görmemişler." şeklinde konuştu.

Kurban dağıtırken en temelde ihtiyaç sahibi olan kişileri bulmaya gayret ettiklerini ifade eden Özer, şunları söyledi:

"Kurban dağıtırken en temelde ihtiyaç sahibi olan kişileri bulmaya gayret ediyoruz. Afrika bu konuda gerçekten çok önemli bir bölge. Çünkü en temel gıda maddelerinden bile yoksun durumdalar. Özellikle Afrika’nın Pek çok bölgesindeki camilerin imamları ile beraber çalışıyoruz. Planlarımız belli bir merkezde kesildikten sonra her bir camii imamına kurban alanına gelir ve onlarla beraber ekiplerimiz köyleri gidiyor ve en ücra köşeleri bölgelere giderek oradaki kardeşlerimize kurban etlerini ulaştırmaya çalışıyoruz.  Ebetteki en büyük önceliğimiz de mülteci kampları oluyor. Sadece kurban organizasyonu değil onların en temel ihtiyaçlarını 12 ay boyunca karşılamaya çalışıyoruz. Kurban organizasyonu yaptığımız bütün bölgelerde 12 ay boyunca Adak, Akika, şükür kurbanı gibi kurbanları düzenli olarak kesiyoruz. Ve onların temel ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ediyoruz. Afrika’da özellikle pek çok bölgedeki yetimhaneler için düzenli olarak kesiyoruz. O sebeple bir yıl boyunca bizim bu organizasyonlarımız sayesinde, et gibi en temel ihtiyaçlarına kavuşan insanların sayısı milyonları buluyor."

 

(Nizamettin Aşkın- İLKHA)Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları imkander.org.tr sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.