FAALİYETLER,

Suriyeli çocuklara kışlık bot ve mont yardımı

Suriyeli çocuklara kışlık bot ve mont yardımı

İdlib'deki çatışmaların artması sebebiyle on binlerce kişi Türkiye sınırına ve TSK'nın özgürleştirdiği Fırat Kalkanı Bölgesi'ne doğru gelmeyi sürdürüyor. İdlib kırsalından güvenli bölgelere gelen çocuklara kışlık bot ve mont yardımı ulaştırdık.


Suriye /                                                                              «SURİYE ACİL YARDIM»

Sekiz yıldır süren iç savaş sebebiyle evlerini terk ederek güvenli bölgelere sığınan ve mülteci kamplarında çadırlarda yaşamını sürdüren Suriyeliler şimdi de ağır kış şartlarıyla mücadele ediyorlar. Havaların soğuması ve yağışların başlamasıyla birlikte, mülteci kampları bir çamur deryasına dönmüş durumda.

OKULLARA KIŞ YARDIMI

Bölgedeki kamplar uzun bir süredir Hama, Humus, Rakka ve Deyr-Zor'dan gelen mültecilerle dolmuş durumdaydı. İdlib'den gelenlerle birlikte kamplardaki çok sayıda aile, yeni gelenlerle aynı çadırı paylaşmak zorunda kaldı. İMKANDER ekipleri, kamplarla birlikte Türkiye'nin desteğiyle kurulan ilk öğretim okullarında okuyan çocuklara da kışlık giyecek dağıtımı yaptı. Azez, El Bab ve Çobanbey (Rai)'deki ilk öğretim okullarında okuyan ve önemli bir kısmı İdlib'ten gelen 1.200 çocuk aldıkları kışlık mont ve bot hediyeleriyle bir parça olsun mutlu oldular.

AFAD Ekipleriyle birlikte yardımları organize eden İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer, İdlib'deki durumun giderek kötüleştiğini belirterek: "Suriye'de yaşam koşulları zaten çok zordu. Fakat nüfusu mültecilerle birlikte 5 milyona ulaşan İdlib'deki katliamın büyümesi hayatı daha da zorlaştırmış durumda. Bölgede yakacak sıkıntısı var. Elektrik çok sınırlı ve çoğunlukla jeneratörlerle sağlanıyor. Hava sıcaklığı ise giderek düşüyor ve eksi değerlerde. Çocukların büyük kısmı hastalanmış durumda. Çamurun içinde ve buz gibi bir havada yalınayaklar. Bu koşullarda çocukların ağır kış şartlarını ve giderek büyüyen açlık sorununu kaldırmaları mümkün değil. Devletimiz tüm kurumlarıyla seferber olmuş durumda. Özellikle AFAD Gaziantep İl Müdürümüz Bekir Şen ve ekibinin gayretlerini sahada gördük. Fakat, milletimizden kardeşlerimizin yaralarını sarmak için daha fazla desteğini bekliyoruz" dedi.

İMKANDER, "Bu kış hiçbir çocuk üşümesin" kampanyası çerçevesinde, kışlık giysi ve yakacak yardımlarını bölgeye ulaştırmaya kış ayları boyunca devam edecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları imkander.org.tr sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.