Afrika'ya umutsun!
İNSAN HAKLARI GÜNCESİ,

Türkiye’de düzensiz göç ve düzensiz göçle mücadele- Van örneği raporu

Türkiye de düzensiz göç ve düzensiz göçle mücadele- Van örneği

Afganistan’dan Türkiye’ye gelen düzensiz göçmenlerin çoğunluğunun ülkelerinde sosyal statüsü yüksek ailelerden oluştuğu belirtildi.


Geçmişte daha çok genç yaştaki erkek düzensiz göçmenler gittikleri ülkelerde bir yaşam alanı oluşturduktan sonra ailelerini yanlarına aldırmaya çalışmakta iken, günümüzde insanlar Afganistan'da can güvenlikleri olmadığı için aile olarak yasa dışı yollarla ülkemize giriş yapmaya çalışmaktadır. Bu açıdan, yaratılmaya çalışılan, gelenlerin çoğunun genç yaştaki Afgan erkekler olduğu algısı gerçeği yansıtmamaktadır.

Söz konusu düzensiz göçmenler, Afganistan'daki durumun çok vahim olduğunu, bir kısmının polis memuru olduğu için can güvenlikleri olmadığından ülkeden kaçmak zorunda kaldıklarını, göçmen kaçakçıları vasıtasıyla Türkiye'ye geldiklerini ve Birleşmiş Milletler yolu ile üçüncü bir ülkeye yerleşmek istediklerini belirtmişlerdir. Raporda, düzensiz göçmenlerin göçmen kaçakçılarının yardımı olmaksızın kendi imkanları ile sınırı geçmesinin mümkün olmadığı ve göçmenlerin çoğunluğunun, Afganistan'ın farklı şehirlerinden, İran üzerinden benzer güzergahları kullanarak Türkiye sınırlarına ulaşabildiği belirtildi. Türkiye'ye gelmek üzere anlaştıkları göçmen kaçakçılarına ödemeyi kabul ettikleri fiyatın ise 1000 dolar ile 1500 dolar arasında değiştiği ifade edildiği açıklandı. Raporda, komisyonun görüştüğü bir güvenlik amirinin, yapılan mülakatlarda İran yetkililerinin zaman zaman zor kullnamak sureti ile düzensiz göçmenlere, "Türkiye güvenlik görevlileri dur deseler bile sınırı geçin çünkü Türk askeri göçmenlere asla kurşun sıkmaz" dediği kaydedildi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları imkander.org.tr sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.